Przejście do głównej treści

Quickstart Guide On-Premise

Ważne

W Quickstart Guide zawarto wszystkie niezbędne czynności przygotowawcze, dzięki którym instalacja dab Nexus przebiegnie możliwie najsprawniej. Za realizację wszystkich kroków opisanych w tym przewodniku odpowiadają Państwo, zespół SAP Basis, a także dział IT. Po wcześniejszym uzgodnieniu dab może zapewnić wsparcie przy pierwszej instalacji. Ponowne instalacje, migracje, wymiany serwera i inne zmiany środowiskowe należy zaplanować i przeprowadzić po stronie własnej organizacji. Linki do odpowiednich artykułów znajdują się pod listą kontrolną.

Lista kontrolna​

Poniżej znajduje się lista kontrolna, którą można odznaczać po ukończeniu każdego kroku przez Państwa, dział IT lub zespół SAP Basis. W kolumnie Odpowiedzialność wskazano, kto odpowiada za realizację danego zadania.

⬇️ Pobierz listę kontrolną (PDF)

Lista kontrolna Quickstart Guide On-Premise
KrokZadanieOdpowiedzialnośćZrobione?
1SAP-System
1.1Instalacja modułu RFCKlient (SAP-Basis)⬚
1.2Utworzenie użytkownika SAPKlient (SAP-Basis)⬚
1.3OPCJONALNIE – Konfiguracja SNCKlient (SAP-Basis)⬚
1.4OPCJONALNIE – Testowanie modułu funkcyjnego RFCKlient (SAP-Basis)⬚
2SQL-Server
2.0Planowanie instancji (zalecane osobne instancje)Klient (IT-Team)⬚
2.1Przypisanie użytkownikaKlient (IT-Team)⬚
2.2Utworzenie bazy danych aplikacjiKlient (IT-Team)⬚
2.3Ustalanie rozmiaru grup plikówKlient (IT-Team)⬚
2.4OPCJONALNIE – Instalacja usług Machine Learning dla integracji RKlient (IT-Team)⬚
3Serwer aplikacyjny
3.1Zapewnienie i dostęp do serweraKlient (IT-Team)⬚
3.2Połączenia sieciowe (SAP-System & SQL-Server)Klient (IT-Team)⬚
3.3OPCJONALNIE – Pozyskanie certyfikatów SSLKlient (IT-Team)⬚
3.4OPCJONALNIE – Konfiguracja środowiska AD dla Single Sign-OnKlient (IT-Team)⬚
3.5OPCJONALNIE – Instalacja rozwiązania SNCKlient (IT-Team)⬚
3.6Instalacja bibliotek RFCKlient (IT-Team)⬚
3.7Udostępnienie plików instalacyjnychKlient⬚
3.8Uruchomienie instalatoraKlient (IT-Team)⬚
3.9Konfiguracja wstępnaKlient (IT-Team)⬚
3.10Przygotowanie dostępu dla użytkowników końcowychKlient (IT-Team)⬚

1. SAP-System (zapewniony przez Państwa uprzednio)​

SAP-System stanowi pierwszy kluczowy element i jednocześnie podstawę dla przyszłych danych. Właśnie z tego SAP-System pozyskiwane, analizowane i przetwarzane będą dane istotne z punktu widzenia Państwa organizacji.

1.1 Instalacja modułu RFC​

Aby zainstalować moduł funkcyjny RFC /DABEXP/RFC_SAPCONNECTOR w SAP-System, należy postępować zgodnie z tym artykułem.

1.2 Utworzenie użytkownika SAP​

Konieczne jest zapewnienie, by użytkownicy SAP posiadali wymagane uprawnienia. W tym artykule (sekcja Permissions) znajdą Państwo wykaz autoryzacji SAP, które należy nadać. W sekcji dotyczącej testowania modułu funkcyjnego /DABEXP/RFC_SAPCONNECTOR w tym przewodniku opisano także niezbędne kroki do jego sprawdzenia.

1.3 Konfiguracja SNC - OPCJONALNIE​

Jeśli chcą Państwo wykorzystać SNC do zabezpieczania lub uwierzytelniania połączenia, należy wprowadzić odpowiednie ustawienia w SAP-System. Z uwagi na to, że dostępnych jest wiele rozwiązań SNC, nie publikujemy tu ogólnych instrukcji – sugerujemy konsultacje z własnym zespołem SAP. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie SAP Help Portal: Transport Layer Security on SAP NetWeaver AS for ABAP | SAP Help Portal

1.4 Tester modułu funkcyjnego RFC - OPCJONALNIE​

Za pomocą dab FunctionModuleTester można sprawdzić zarówno połączenie z modułem RFC, jak i poprawność działania zainstalowanego modułu. Szczegółowe instrukcje znajdują się w tym artykule.


2. SQL-Server (zapewniony przez Państwa uprzednio) – wymagany jedynie dla zadań analitycznych lub jeśli eksport ma się odbywać do SQL​

SQL-Server pełni dwie różne funkcje:

  • Baza danych aplikacji: przechowywane są tu wszystkie ustawienia użytkowników niezbędne do prawidłowego działania systemu
  • Bazy danych przetwarzania: w tych bazach znajdą się wyeksportowane i przetworzone dane
Ważne

Zdecydowanie zalecamy stosowanie osobnych instancji SQL Server dla bazy danych aplikacji oraz baz Extraction/Results, by uniknąć problemów z połączeniami i niespójnościami stanów zadań. Zalecenia sprzętowe znajdują się w sekcji Wymagania systemowe.

2.0 Planowanie instancji​

Przed konfiguracją baz danych należy podjąć decyzję dotyczącą topologii instancji SQL Server:

  • Zalecane: dwie osobne instancje SQL Server — jedna dla bazy danych aplikacji (mała, 4–8 GB RAM) i jedna dla baz Extraction/Results (16+ GB RAM)
  • Niezalecane: jedna wspólna instancja do wszystkich baz; takie rozwiązanie może prowadzić do problemów ze stabilnością pod obciążeniem

Szczegółowe wytyczne architektoniczne znajdują się w artykule Konfiguracja MS SQL-Server.

2.1 Przypisanie użytkownika​

dab Nexus może logować się do serwera baz danych zarówno przy użyciu uwierzytelnienia Windows, jak i SQL-Server. Pomocniczo można zastosować następującą zasadę:

  • dab Nexus i SQL-Server na tym samym serwerze: zalecane uwierzytelnienie Windows
  • dab Nexus i SQL-Server na różnych serwerach: zalecane uwierzytelnienie SQL-Server

Więcej informacji znajduje się w tym artykule.

2.2 Utworzenie bazy danych aplikacji​

Ta baza służy do przechowywania ustawień dab Nexus. Zalecamy nadanie db_owner roli użytkownikowi dab Nexus. Jeśli dab Nexus ma automatycznie tworzyć bazy dla danych wyeksportowanych i przeanalizowanych, użytkownikowi dab Nexus na poziomie serwera należy przyznać także rolę dbcreator.

Dodatkowo na poziomie bazy danych można nadać użytkownikowi dab Nexus następujące role:

  • db_datareader
  • db_datawriter
  • db_ddladmin

2.3 Ustalanie rozmiaru grup plików​

Dla bazy danych aplikacji zwykle wystarczy ok. 5–10 GB, natomiast rozmiar bazy przetwarzania zależy od sposobu wykorzystania dab Nexus. Nie jesteśmy w stanie podać uniwersalnych wartości – zalecamy na początek przydzielić 500 GB dla FILEGROUP PRIMARY bazy przetwarzania, a zapotrzebowanie na przestrzeń oszacować po kilku uruchomieniach analiz.

Wskazówka

Warto wcześniej omówić z zespołem IT możliwość szybkiego zwiększenia pamięci na SQL-Server, aby zminimalizować ewentualne opóźnienia podczas testów i wdrożenia.

Ponadto należy zwiększyć pamięć dla poniższych elementów do nie mniej niż ok. 30% rozmiaru FILEGROUP PRIMARY:

Uwaga

dab Nexus jest w tym przypadku oprogramowaniem On-Premise, zarządzanym i uruchamianym w Państwa infrastrukturze IT. Dlatego też wszelkie strategie tworzenia kopii zapasowych i ponownych uruchomień należy uzgodnić z działem IT, szczególnie jeśli obowiązują firmowe wytyczne w tym zakresie.

2.4 Instalacja usług Machine Learning dla integracji R - OPCJONALNIE​

Jeśli chcą Państwo korzystać z dab AnalyticSuite for SQL razem z rozszerzeniami Machine Learning, należy zainstalować odpowiednie usługi Machine Learning na SQL-Server. Instrukcje znajdują się tutaj.


3. Serwer aplikacyjny (zapewniony przez Państwa uprzednio)​

Ważne

Za wykonanie wszystkich czynności z tego rozdziału odpowiadają Państwo. dab może wspomóc pierwszy proces instalacji po wcześniejszym uzgodnieniu. Każda kolejna instalacja lub zmiany infrastruktury, łącznie z migracjami, wymianą serwerów lub zmianami środowisk, należy wykonać we własnym zakresie.

W tej części opisano przygotowanie serwera aplikacyjnego, na którym będzie pracować dab Nexus.

3.1 Zapewnienie serwera i dostępu​

Ważne

Serwer należy przygotować zawczasu. Do instalacji dab Nexus na serwerze wymagane są uprawnienia administratora.

Serwer, na którym planowana jest instalacja dab Nexus, powinien spełniać określone wymagania. Szczegółowy wykaz specyfikacji systemowych znajduje się tutaj. Należy również zadbać, aby ustawienia zapory sieciowej nie blokowały komunikacji pomiędzy dab Nexus a systemem docelowym oraz nie modyfikowały przekazywanych danych. O tym, jak prawidłowo skonfigurować zaporę, można przeczytać tutaj.

3.2 Połączenia sieciowe​

a. SAP-System Serwer aplikacyjny musi mieć możliwość połączenia się z SAP-System, aby pobrać wymagane dane. Zespół IT ma obowiązek zapewnić łączność pomiędzy SAP-System a serwerem aplikacyjnym.

Wymagane porty sieciowe (TCP):

  • RFC Application Server: 3300 – 3399
  • RFC Message Server: 3600 – 3699
  • RFC SNC: 4800 – 4899
  • SAProuter: 3299

Więcej informacji można znaleźć na SAP Help Portal: TCP/IP Ports of All SAP Products | SAP Help Portal

b. SQL-Server Analogicznie jak w przypadku SAP-System, także SQL-Server musi być dostępny z poziomu serwera aplikacyjnego, by możliwe było analizowanie wyeksportowanych danych i zapisywanie ich w bazach. Zespół IT powinien upewnić się, że połączenie z SQL-Server jest możliwe i że istnieje możliwość tworzenia nowych baz danych.

Wymagane porty sieciowe:

  • Domyślna instancja: TCP 1433
  • Nazwane instancje lub SQL-Server Browser Service: UDP 1434

Porty mogą się różnić – szczegóły należy ustalić wewnątrz zespołu IT. Szczegółowe informacje znajdują się w dokumentacji Microsoft: Konfiguracja zapory Windows w celu umożliwienia dostępu SQL Server – SQL Server | Microsoft Learn

3.3 Pozyskanie certyfikatów SSL - OPCJONALNIE​

Ten artykuł zawiera wszystkie informacje na temat instalacji certyfikatu SSL na serwerze. Nie udzielamy dodatkowego wsparcia w zakresie wydania certyfikatów SSL ze względu na indywidualność procedur w każdym środowisku IT.

3.4 Konfiguracja środowiska AD dla Single Sign-On - OPCJONALNIE​

Aby logować się do dab Nexus przy wykorzystaniu Single Sign-On (SSO) zamiast adresu e-mail i hasła, można zintegrować dab Nexus z już wdrożonym rozwiązaniem SSO. Obsługiwane są Microsoft Entra ID (dawniej Azure Active Directory) oraz Active Directory Federation Services. Szczegółowy opis konfiguracji znajduje się w tej instrukcji.

3.5 Instalacja rozwiązania SAP SNC - OPCJONALNIE​

W przypadku konieczności połączenia do SAP SNC przez RFC należy wcześniej zainstalować i odpowiednio skonfigurować rozwiązanie SNC. Jako że są to rozwiązania tworzone indywidualnie, nie podajemy ogólnych instrukcji. Zwracamy natomiast uwagę na dwa najczęściej wykorzystywane rozwiązania SNC:

Ponieważ wdrożenie SNC, w zależności od krajobrazu systemowego, bywa złożone, zalecane jest ścisłe współdziałanie zespołów SAP Basis i IT.

3.6 Instalacja bibliotek RFC​

Ważne

dab Nexus obsługuje librfc32 do wersji 1.17.262 (SAP zakończył wsparcie dla tej implementacji RFC w 2016 r., co oznacza brak łatek bezpieczeństwa) – zalecamy więc korzystanie z wersji 64-bit dla zapewnienia większej stabilności. Wsparcie dla tej wersji kończy się wraz z aktualizacją do dab Nexus w wersji 1.18.x!

Aby możliwe było połączenie z SAP-System, na serwerze aplikacyjnym należy zainstalować biblioteki RFC SAP.

Są dwie możliwości instalacji:

  • Instalacja wraz z SAP GUI: podczas instalacji SAP GUI (zarówno własnoręcznie, jak i przez dział IT), po wybraniu funkcji Unicode RFC Libraries odpowiednie biblioteki zostaną zainstalowane automatycznie.
  • Instalacja ręczna: właściwe biblioteki można pobrać z SAP Software Center i zainstalować ręcznie. Instrukcja znajduje się tutaj.

3.7 Udostępnienie plików instalacyjnych​

Zespół wdrożeniowy dab udostępni Państwu dostęp do portalu klienta Portal, z którego można pobrać pakiet instalacyjny. Pakiet należy umieścić na serwerze aplikacyjnym przed rozpoczęciem instalacji. W przypadku problemów z dostępem do portalu klienta Portal, zespół wdrożeniowy może przekazać pliki instalacyjne jako plik .zip lub w postaci rozpakowanej.

3.8 Uruchomienie instalatora (wykonywane przez Państwa)​

Ważne

Do uruchomienia instalatora dab Nexus wymagane są uprawnienia administratora na serwerze aplikacyjnym. W przypadku wybrania podczas instalacji adresu URL aplikacji z protokołem HTTPS należy wcześniej dostarczyć certyfikat SSL. W przeciwnym razie usługa Windows nie zostanie uruchomiona, a dostęp do dab Nexus będzie niemożliwy.

Ten artykuł szczegółowo omawia sposób przeprowadzenia instalacji.

3.9 Konfiguracja wstępna (wykonywane przez Państwa)​

Dział IT powinien dostosować plik Configuration.json. W pliku tym należy określić sposób, w jaki dab Nexus ma łączyć się z SQL-Server (SSO albo uwierzytelnienie Windows), adres URL i port służące do dostępu do aplikacji dab Nexus, a także informację, czy ma być używany certyfikat. Jak skonfigurować plik Configuration.json opisano w tym artykule.

Zespół IT powinien uruchomić usługę Windows dab Nexus. Następnie należy dokończyć wstępną konfigurację dab Nexus, aktywować licencję i utworzyć użytkownika.

3.10 Przygotowanie dostępu dla użytkowników końcowych (wykonywane przez Państwa)​

Zespol IT odpowiada za konfiguracje dostepu klientow do dab Nexus. Jezeli uzytkownicy koncowi musza uzyskac dostep do dab Nexus w przegladarce ze swoich urzadzen klienckich, urzadzenia klienckie powinny miec mozliwosc polaczenia sie z serwerem aplikacji dab Nexus.